Medarbetare


Har du frågor om våra böcker, förlaget eller någonting annat - hör gärna av dig till oss. Det går också bra att beställa böcker till företaget direkt från oss.

Alla mailadresser skrivs förnamn.efternamn@maxstrom.se


Bokförlaget Max Ström
Kyrkslingan 11
111 49 Stockholm

Telefon: 08 - 545 043 00
Fax: 08 - 545 043 11

E-post: info@maxstrom.se


Kontakt





Marika Stolpe
VD/Förläggare
+46 (0)8-545 043 05
+46 (0)70-586 07 26
marika.stolpe@maxstrom.se

Jeppe Wikström
Förläggare
+46 (0)8-545 043 04

jeppe.wikstrom@maxstrom.se

Joel Montan
Försäljningsansvarig
+46 (0)8-545 043 13
+46 (0)73-504 30 11
joel.montan@maxstrom.se

Alex Mitchell
International Publishing Director

+44 (0)7814 678155
alex.mitchell1@me.com

Jennifer Paterson
Informationsansvarig
+46 (0)8-545 043 10
+46 (0)72-253 13 10
jennifer.paterson@maxstrom.se

Anna Lilius
Projektledare/marknad
+46 (0)8-545 043 08
+46 (0)70-787 95 98
anna.lilius@maxstrom.se

Frida Axiö
Redaktionsansvarig
+46 (0)8-545 043 06
+46 (0)73-370 67 60
frida.axio@maxstrom.se

Charlotta Broady
Bitr. förläggare/Seniorredaktör
+46 (0)8-545 043 16

charlotta.broady@maxstrom.se

Jeanna Eklund
Bitr. förläggare/Projektledare/Redaktör
+46 (0)8-545 043 02
+46 (0)76-542 80 79
jeanna.eklund@maxstrom.se

Linda Parry
Produktionsansvarig
+46 (0)8 545 043 03
+46 (0)73 515 59 00
linda.parry@maxstrom.se

Marcus Erixson
Bildredaktör

+46 (0)8-545 043 00
marcus.erixson@maxstrom.se

Sten von Rosen
Förlagskoordinator /Affärssupport
+46 (0)8-545 043 15
+46 (0)70-761 43 01
sten.von.rosen@maxstrom.se

Emma Swahn
Förlagsadministratör
+46 (0)8-545 043 00
+46 (0)70-789 55 92
emma.swahn@maxstrom.se
Katalog


                                                                          

Nyheter
Torsdag 30-3 2017

Last night in Sweden – The true Story

Stiftelsen Expressions of Humankind och Bokförlaget Max Ström samlar landets bästa dokumentärfotografer för att visa vad som verkligen hände ”last night in Sweden”. Projektet sattes igång med rekordfart som svar på Donald Trumps ökända uttalande i slutet av februari.

Fredag 24-3 2017

Vägen ut finns här inne belönades av Svensk Bokkonst

Den 23 mars 2017 utsågs vinnarna i Svensk Bokkonst 2016. Bland de vinnande bidragen fanns Vägen ut finns här inne av Jesper Waldersten.

Onsdag 30-11 2016

Renata Chlumska besteg NK

» Nyhetsarkiv
Sociala nätverk

Besök oss på Facebook

Besök oss på Twitter

Besök oss på YouTube

Bokförlaget Max Ström Kyrkslingan 11 111 49 Stockholm Telefon 08-545 043 00 Fax 08 545 043 11 Epost info@maxstrom.se
Stäng popupfönstret

Stäng popupfönstret