Medarbetare


Har du frågor om våra böcker, förlaget eller någonting annat - hör gärna av dig till oss. Det går också bra att beställa böcker till företaget direkt från oss.

Alla mailadresser skrivs förnamn.efternamn@maxstrom.se


Bokförlaget Max Ström
Kyrkslingan 11
111 49 Stockholm

Telefon: 08 - 545 043 00
Fax: 08 - 545 043 11

E-post: info@maxstrom.se


Kontakt





Jeppe Wikström
Förläggare
+46 (0)8-545 043 04

jeppe.wikstrom@maxstrom.se

Frida Axiö
Redaktionschef/bitr. förläggare
+46 (0)8-545 043 06
+46 (0)73-370 67 60
frida.axio@maxstrom.se

Jennifer Paterson
Kommunikationsansvarig
+46 (0)8-545 043 10
+46 (0)72-253 13 10
jennifer.paterson@maxstrom.se

Anna Lilius
Bokhandelsansvarig/projektledare
+46 (0)8-545 043 08
+46 (0)70-787 95 98
anna.lilius@maxstrom.se

Jeanna Eklund
Bitr. förläggare/Projektledare/Redaktör
+46 (0)8-545 043 02
+46 (0)76-542 80 79
jeanna.eklund@maxstrom.se

Joel Montan
Bitr. förläggare/projektledare
+46 (0)8-545 043 13
+46 (0)73-504 30 11
joel.montan@maxstrom.se

Alex Mitchell
International Publishing Director

+44 (0)7814 678155
alex.mitchell1@me.com

Linda Parry
Produktionsansvarig
+46 (0)8 545 043 03
+46 (0)73 515 59 00
linda.parry@maxstrom.se

Marcus Erixson
Bildredaktör

+46 (0)8-545 043 00
marcus.erixson@maxstrom.se

Sten von Rosen
Förlagskoordinator /Affärssupport
+46 (0)8-545 043 15
+46 (0)70-761 43 01
sten.von.rosen@maxstrom.se

Emily Hall
Förlagsadministratör
+46 (0)8-545 043 00
+46 (0)70-789 55 92
emily.hall@maxstrom.se
Katalog


                                                                          

Nyheter
Onsdag 25-10 2017

Publishingpriset fortsätter hylla Max Ström

Årets fackbok och Årets praktverk ­– två av Publishingprisets mest prestigefyllda utmärkelser gick i år till Max Ström-böckerna Dag Hammarskjöld – Att bära världen och We Have a Dream.

Fredag 1-9 2017

Godnattsagor för rebelltjejer

Tänk om prinsessan inte gifte sig med prinsen, utan istället valde att bli astronaut?

Onsdag 31-5 2017

Nobelfesten utsedd till Världens bästa kokbok

De svenska stjärnkockarna Gert Klötzke och Niclas Wahlström tog i helgen emot det prestigefyllda priset Världens bästa kokbok under en ceremoni i Yantai, Kina.

Torsdag 30-3 2017

Last night in Sweden – The true Story

Stiftelsen Expressions of Humankind och Bokförlaget Max Ström samlar landets bästa dokumentärfotografer för att visa vad som verkligen hände ”last night in Sweden”. Projektet sattes igång med rekordfart som svar på Donald Trumps ökända uttalande i slutet av februari.

» Nyhetsarkiv
Sociala nätverk

Besök oss på Facebook

Besök oss på Twitter

Besök oss på YouTube

Bokförlaget Max Ström Kyrkslingan 11 111 49 Stockholm Telefon 08-545 043 00 Fax 08 545 043 11 Epost info@maxstrom.se
Stäng popupfönstret

Stäng popupfönstret